Vrt Eram |
Već je podne. Stižem u Narandžestan. Ovo je ustvari kuća-muzej u kojoj je živela bogata porodica Kavam. Ispred kuće nalazi se voćnjak sa narandžama, a kroz baštu se proteže dugačak dekorativni bazen. Bašta nije velika, ali je lepo dekorisana. Čini se kao da postoji simetrija leve i desne strane vrta. Ulazim u kuću i zatičem sebe u "staklenoj sobi". Na svom proputovanju kroz Iran video sam puno sličnih stvari, ali ova "staklena soba" bila je najlepša od svih. Očaran lepotom ove prazne prostorije, ostajem u njoj neko vreme i pokušavam da je fotografišem. Zatim obilazim i druge delove kuće, a potom izlazim na ulicu i zaustavljam taksi. "Do vrta Džahan Nama!"- rekoh vozaču.
Vrt Narandžestan |
Kuća porodice Kavam |
"staklena soba" u kući Kavam, Narandžestan |
(dole: vrt Džahan Nama)
Najlepše sam ostavio za kraj: vrt Eram i palata Eram. Ova klasična persijska bašta nalazi se nedaleko od širaškog univerziteta. Stižem na kapiju vrta, gde zatičem natpis "zatvoreno"! Ispred kapije ima puno mladog sveta, te mi objašnjavaju da vrt radi dvokratno i da će ga otvoriti oko 5 sati popodne. Tako je i bilo. Pola sata kasnije, na ulazu se pojavljuje čuvar. Sanjivo i bezvoljno otključava kapiju, a ja i još pedesetak ljudi ulazimo unutra. Najpre nailazim na deo gde je botanička bašta, a zatim glavnom stazom dolazim do centralnog dela vrta. Svuda vidim puno mladog sveta. Eram ima bezbroj kutaka, te prolazim pored parova koji se kriju od očiju javnosti, kao i pored mladića i devojaka koji krišom puše cigarete. U centralnom delu vrta nalazi se prelepa palata Eram. Na persijskom i arapskom jeziku reč "eram" (odnosno iram) označava "raj" u koji idu sledbenici Kur'ana. Ova rajska bašta imala je i nekoliko bazena sa vodom, a boja vode varirala je od tirkizno plave do nebesko-plave nijanse.
Palata Eram (slika gore i ova slika) Ulaz u vrt Eram (slika levo) |
"Izvinite, da li možete da me fotografišete?"- obrati mi se nepozati muški glas. Okrećem se i vidim čoveka mojih godina, azijskih crta lica.
"Naravno."- kažem ja ,,I meni bi dobro došla pomoć". Pravim nekoliko fotografija, a zatim nastavljamo razgovor.
"Odakle ste?"- upita on mene
"Iz Srbije. Da li znate gde je to?"
"Naravno, to je u Rusiji. Kod vas je uvek veoma hladno!" -prokomentarisa on
"Ne, ne! ... Svi mešaju Srbiju sa Sibirom. Nije to isto. Jugoslavija, ako znate."
"Aha! Znam. Izvinjavam se. Ne poznajem baš najbolje taj deo sveta. Ja sam iz Hong Konga. Zovem se Edvard. Trenutno radim u Emiratima, u Dubaiju. Sada malo putujem Iranom."-reče on
"Interesantno. Ja baš idem u pravcu Kine!"- odmah odgovaram: ,,Idem da živim tamo. Moje krajnje odredište -grad Naning i nije tako daleko od Hong Konga."
"Hong Kong nije Kina! Totalno je različit. Uvidećeš to tek kada stigneš tamo." - reče Edvard i sklopi neku facu kao da se malo uvredio što ga poredim s Kinezima. Baš me briga, pomislih, pa i on je za mene rekao da sam iz Sibira.
"Rajski vrt" - Eram |
Sa Edvardom iz Hong Konga i studentima iz Širaza |
,,Hoću da me naučiš kako se ovo sprema! Za uzvrat ću i ja tebe nešto da naučim."-reče mi Morteza.
,,Nema problema" - rekoh ja i objasnih mu recept u dve rečenice
,,I to je sve?" - upita on sa nevericom
,,Da, da ... nema tu neke filozofije." - odgovorih
,,Baš je lako! A, šta mogu ja tebi da objasnim?" - upita me Morteza
,,Paaaa ... " - zamislih se na trenutak, pa se setih jedne stvari koja mi nije bila baš najjasnija: ,,Hajde da ti meni lepo da objasniš kako vi koristite ono crevo u WC-u umesto toalet papira! To me baš zanima."
Morteza se zasmeja, a potom stade ispred nas i namesti se u čučeći položaj.
"Epa vidiš, dok čučiš, desnom rukom uzmeš crevo. Najpre ga uperiš negde sa strane, pa pustiš vodu. Onda mlaz vode uperiš prema svojoj zadnjici."
Den i ja gledamo ovu živopisnu demonstraciju Morteze, koji se ozbiljno uživeo u svoju ulogu i uzdržavamo se da ne puknemo od smeha.
Morteza nastavlja: ,,Onda levom rukom prilaziš spreda, provlačiš šaku između nogu i kada dostigneš do mlaza vode - trljaš!"
Nikada neću zaboraviti ovaj slikoviti "tutorijal". Putujući kroz Iran, uvek sam u rancu imao rolnu toalet papira, tako da mi ovo znanje u vezi sa "wc crevom" i nije baš trebalo. Sa druge strane, želeo sam da saznam kako oni to rade. Ko zna, možda nekada u životu ovo naučeno gradivo moram da primenim i u praksi!
No comments:
Post a Comment